Stručná história školy:

V obci Letničie pôsobil ako prvý 19 ročný nekvalifikovaný učiteľ Šimon Baláž. Narodený v roku 1845. Ako 5 ročný sa naučil v židovskej rodine čítať po hebrejsky. Dr. Andrej Rdlinský, kňaz z Kútov si všimol talentu tohto dieťaťa a začal ho učiť slovenský jazyk Požičiaval mu rôzne knihy a vzdelával ho. Ten začal v roku l864 učiť deti z Letničia a blízkeho okolia. Ovládal štyri cudzie jazyky. Učil až 50 žiakov. Na jedno dieťa dostával 1-2 snopy obilia. Takto učil až do vzniku školského Banfyovského zákona.

V roku 1896 bola v obci postavená ZŠ, asi do roku 1902 bola cirkevná. V roku 1919 sa hovorí o Štátnej národnej škole. Vyučovacím jazykom do prevratu bola maďarčina. Potom slovenčina. Prvým učiteľom bol Alfréd Pruszkay.nar.r.1877.Škola mala jednu triedu a šesť ročníkov. Počet žiakov 83.V roku 1930 sa škola rozšírila o prístavbu jednej triedy. Počet žiakov bol 125 . V roku 1959 bol prebudovaný učiteľský byt na ďalšiu triedu. V roku 1984 bola škola v obci zrušená pre nízky počet detí. Znovuzriadená bola opäť ako dvojtriedna r.1992.Z ekonomických dôvodov bolo v roku 2000 utvorené spoločné zariadenie ZŠ s MŠ.

Významné udalosti školy, dôležité ocenenia v súťažiach: Škola sa zúčastňuje Hurbanovho pamätníka, Rozprávkového vretienka, Pytagoriády, Výtvarných súťaží, maľby na hodváb a iných súťaží s dobrými výsledkami. Deti MŠ zasa Hrkálky, Blahovej notečky, Indiánskeho dňa, Matematických hier a pod. Bez žiakov a detí sa nezaobíde žiadna oslava v obci.

• Základná škola s materskou školou Letničie 190
    908 44 Letničie 190